Saranac Lake boys, girls sweep CVAC competition

PLATTSBURGH — The Saranac Lake boys and girls came away with a clean sweep of the competition in Champlain Valley Athletic Conference cross country Tuesday.

The Red Storm finished in the top four spots with Peter Fogarty taking first with a time of 16:12.

Saranac Lake's James Catania (16:13) and Andrew Fogarty (16:15) came in second and third, respectively, just seconds after Peter Fogarty.

Micah McCulley rounded out the top four for the Red Storm with a time of 16:31.1, and Conner Goodwin (16:31.6) finished fifth for Beekmantown.

Sara Trabkoulos (21:01) and Katie Samperi (21:42) finished in second and fourth for Saranac Lake.

Plattsburgh's Nora Graves snagged a first-place finish with a time of 20:46, and Harley Cohen (21:24) took third for Lake Placid.

Mikayla Hamel (22:16) crossed the line for the Eagles in seventh place.

BOYS

Saranac Lake 16, Beekmantown 47

Saranac Lake 16, Lake Placid 45

Saranac Lake 16, Plattsburgh High 45

Lake Placid 20, Beekmantown 30

Plattsburgh 20, Beekmantown 43

Plattsburgh 27, Lake Placid 28

Top 15 runners

1. P. Fogarty (SLCS) 16:12, 2. Catania (SLCS) 16:13, 3. A. Fogarty (SLCS) 16:15, 4. McCulley (SLCS) 16:31.1, 5. Goodwin (BCS) 16:31.6, 6. Skutt (LP) 16:49, 7. Campbell (PHS) 17:04, 8. Ash (SLCS) 17:40, 9. M. Flanigan (LP) 17:50, 10. Nephew (PHS) 17:56, 11. Jakobe (SLCS) 17:57, 12. Duprey (SLCS) 18:01, 13. Vogl (PHS) 18:05, 14. Suarez (PHS) 18:12, 15. J. Flanigan (LP) 18:19.

GIRLS

Saranac Lake 22, Plattsburgh High 39

Lake Placid 25, Plattsburgh High 30

Beekmantown 27, Plattsburgh High 30

Saranac Lake 19, Lake Placid 42

Saranac Lake 17, Beekmantown 46

Lake Placid 24, Beekmantown 31

Top 15 runners

1. Graves (PHS) 20:46, 2. Trabakoulos (SLCS) 21:01, 3. Cohen (LP) 21:24, 4. Samperi (SLCS) 21:42, 5. Mader (SLCS) 21:44, 6. Clermont (PHS) 21:53, 7. Hamel (BCS) 22:16, 8. Wissler (SLCS) 22:33, 9. Linck (SLCS) 22:34, 10. Yando (SLCS) 23:06, 11. Harper (LP) 23:06, 12. Morgan (LP) 23:07, 13. Newman (SLCS) 23:16, 14. Grizzle (BCS) 23:57, 15. Le (LP) 23:59.

 

PLATTSBURGH — The Seton Catholic boys and Saranac girls ran past the competition .

Jake Glicksman (16:43) finished almost a minute ahead of the other racers to earn him the first-place position for the Knights.

Teammates Luke Moore (17:34) and Sam DeJordy (17:47) finished in second and third, respectively, to gain some crucial points for Seton Catholic.

“Andrew Woodruff was Saranac's top finisher fourth overall in 17:47 with teammates Sam Carter and Kaleb Stanton following in fifth and sixth to get by Peru,” Knights coach Kathy Champagne said. “Landon Pandolph was Peru's top finisher in ninth overall in 18:32.”

The Chiefs' Rachael Woodruff secured another first-place finish with a run of 19:11.

“Teammates Mackenzie Converse (third), Gillian Miner (sixth), Angelena Fay (seventh) and Danielle Borner (eighth) helped secure wins over Seton Catholic (incomplete) and Peru,” Champagne said. “Seton Catholic's Faline Yang was second in 20:48 with Peru's Harley Gainer finishing fourth overall in 21:29.”

BOYS

Seton Catholic 23, Saranac 32

Seton Catholic 21, Peru 35

Saranac 22, Peru 35

Top 15 runners

1.Glicksman (SC) 16:43, 2. Moore (SC) 17:34, 3. DeJordy (SC) 17:37, 4. Woodruff (SCS) 17:47, 5. Carter (SCS) 18:02, 6. Stanton (SCS) 18:29, 7. Borner (SCS) 18:29, 8. Andrew (SC) 18:31, 9. Pandolph (PCS) 18:32, 10. Burgette (PCS) 18:34, 11. Lederman (PCS) 18:37, 12. Morgan (PCS) 18:44, 13. Recore (PCS) 19:01, 14. Howe (PCS) 19:09, 15. Grafstein (SC) 19:37.

GIRLS

Saranac 18, Peru 37

Saranac 15, Seton Catholic 50

Peru 15, Seton Catholic 50

Top 15 runners

1. Woodruff (SCS) 19:11, 2. Yang (SC) 20:48, 3. Converse (SCS) 21:26, 4. Gainer (PCS) 21:29, 5. L. DeJordy (SC) 21:53, 6. Miner (SCS) 22:05, 7. A. Fay (SCS) 22:07, 8. Borner (SCS) 22:13, 9. S. DeJordy (SC) 22:24, 10. Crippen (PCS) 22:27, 11. Owen (PCS) 22:39, 12. LaHart (PCS) 22:45, 13. Chamberlain (PCS) 23:03, 14. Cliche (SCS) 23:05, 15. Breen (SCS) 23:35.

TICONDEROGA — The Moriah/Boquet Valley boys and AuSable Valley girls paced the race to come away victorious.

“Logan VanBuran from Moriah/Boquet Valley and Lily Potthast from AuSable Valley both did a great job leading their teams to victory,” Ticonderoga coach Jay Wells said.

VanBuran finished with a time of 17:05 and was followed by the Patriots' Spencer Daby (17:25).

Thomas Gilbo rounded out the top three for Northeastern Clinton with a time of 17:35.

Moriah/Boquet Valley also placed in the fourth, fifth, sixth and 10th positions.

Potthast secured the first-place finish for AuSable Valley with a race time of 19:05, more than a minute ahead of her competitors.

Moriah/Boquet Valley's Sophia McKiernan (20:33) and Stevie Sprouse (22:21) came in second and third, respectively.

Hannah Trombley (fifth) crossed the line for the Cougars in 22:46, and Madison Flora (23:77) finished sixth for Ticonderoga.

BOYS

Moriah/Boquet Valley 20, AuSable Valley 36

Moriah/Boquet Valley 21, Northeastern Clinton 34

Moriah/Boquet Valley 15, Ticonderoga 47

Northeastern Clinton 25, AuSable Valley 30

AuSable Valley 18, Ticonderoga 39

Northeastern Clinton 16, Ticonderoga 45

Top 15 runners

1. VanBuren (M/BV) 17:05, 2. Daby (AVCS) 17:25, 3. Gilbo (NCCS) 17:35, 4. Tausinger (M/BV) 17:47, 5. Garnica (M/BV) 18:35, 6. Bilow (M/BV) 18:42, 7. Mason (NCCS) 19:09, 8. G. Weerts (AVCS) 19:23, 9. Peter (NCCS) 19:31, 10. Simmer (M/BV) 19:31, 11. Bryan (NCCS), time not provided, 12. Peron (TCS) 19:39, 13. R. Weerts (AVCS) 19:45, 14. Ford (AVCS) 19:52, 15. LeClair (NCCS) 20:13.

GIRLS

AuSable Valley 26, Moriah/Boquet Valley 29

AuSable Valley 15, Northeastern Clinton 50

AuSable Valley 15, Ticonderoga 50

Moriah/Boquet Valley 15, Northeastern Clinton 50

Moriah/Boquet Valley 15, Ticonderoga 50

Top 15 runners

1. Potthast (AVCS) 19:05, 2. McKiernan (M/BV) 20:33, 3. Sprouse (M/BV) 22:21, 4. Hodgson (AVCS) 22:40, 5. Trombley (NCCS) 22:46, 6. Flora (TCS) 23:27, 7. Baker (M/BV) 24:17, 8. Janisse (AVCS) 24:24, 9. Snow (AVCS) 24:58, 10. Rennie (AVCS) 24:59, 11. Gangi (M/BV) 25:14, 12. Moran (TCS) 25:43, 13. Glebus (M/BV) 26:46, 14. Bosarge (M/BV) 27:45, 15. Goodrow (NCCS) 29:36.

Recommended for you