images_sizedimage_141004542

Paddlers competing in the 'Round the Mountain Canoe & Kayak race Saturday are rewarded with a beautiful panoramic view of Lower Saranac Lake and its backdrop. The 10.5-mile race continued along the Saranac River to the village park in Saranac Lake.

SARANAC LAKE -- Ideal weather greeted a field of 78 canoes, guideboats, kayaks and a war canoe Saturday for the 'Round the Mountain Canoe and Kayak Race.

The race, approximately 10.5 miles, started at Ampersand Bay Resort on Lower Saranac Lake, continued along the Saranac River to the finish at Riverfront Park in Saranac Lake.

The fastest family class boat was paddled by Richard Stockwell, Jr. and his grandfather Ray Morris of South Glens Falls, who crossed the finish line in 2 hours, 11:21 minutes.

Gerhard Munger of Lowville powered the fastest guideboat in a time of 1:48:18. Benoit Gauthier of Gloucester, Ont. paddled the fastest kayak and recorded the fastest time of the day at 1:27:15.

Terry Kent of Lake Placid paddled the fastest solo canoe of the day keeping pace with the kayaks and crossing the finish line in 1:28:51.

Charles Billingsley of Lake Clear, and Bruce Kennedy of Peru paddled the fastest two-person Stock canoe in 1:37:16. Roger Henry and Brian Young paddled the fastest amateur racing canoe in 1:30:02.

Jan Perrin of Manoria, Wis. and Joan Henry of Rexford were the fastest women's canoe team with a time of 1:37:28. The leader of the solo stock class was Becky Sutter of Saranac Lake for the women (1:49:23) and Dave Thomas of Watertown for the men (1:43:56.)

The Plaid Paddlers captured the 4-person canoe category in a time of 1:45:19. The Snow Monkeys, a 10-person war canoe team from Saranac Lake, captained by Randy Young, used teamwork to cruise across the finish in 1:53:48.

Marie Godbout and Elizabeth McMahon of Pointe Claire, Que. cruised in their 2-person kayak around the course in 2:12:27 for first place in their class.

'Round the Mountain Canoe and Kayak Races

May 19, 2007

Guideboats

Bib #Racer's Name (1 and 2)Racer's Town/StateClassTIME

321Gerhard MungerLowvilleMO1:48:18

351James FoxRochesterMU2:07:56

377Chris Hoyt/MeganBreen/Jay HoytTuscon,AZ/Milton,VT3p2:11:44

C-4

333Plaid PaddlersRochesterC41:45:19

332ONAKEKahnawake,QCC41:49:22

365Old Forge Women's TeamOld ForgeC42:00:41

343Team WebsterBuffaloC42:16:47

War Canoe

356Snow MonkeysSaranac Lakewar1:53:48

C-2 Recreation - Family

301R.Stockwell, Jr./ Ray MorrisSo. Glens FallsFam2:11:21

364Jamie/Connor LuthringerEdenFam2:25:22

302Robert/Chelsea UlrichBuffaloFam2:51:49

361Jim/Mary LaMacchiaOrchard ParkFam3:11:24

C-2 Recreation - Mixed

360Karl Zaunbrecher/Veronica ByersSara Lk/Lake PlacidXU2:08:45

Solo Recreation

303Ed MazdzerSaranac LakeMO1:51:40

334Don EvansPeruMO2:00:33

304Bill MannisGlens FallsMO2:22:37

373Barry LobdellSaranac LakeMO2:26:05

C-1 Stock - Men

305David ThomasWatertownMO1:43:56

346Roy KeatsSchenectadyMO1:47:54

370Rodger DempsterSaranac LakeMO1:48:54

C-1 Stock - Women

359Becky SutterSaranac LakeWU1:49:23

306Diana McIsaacLake ClearWU2:04:15

331Celia EvansPaul Smiths CollegeWU2:14:24

C-1 Amateur - Men 50 "" 59 years of age 340Dale CarpenterGlenville50-591:39:28

353David SennettAuburn50-591:44:43

C-1 Amateur - Men over 60 years of age

352Jim GenkosAuburn60+1:39:29

344Bill RobinsonCanandaigua60+1:41:49

349Jim CunninghamTiconderoga60+1:44:02

315Dan KarigIthaca60+1:48:22

312Glen VandewinckelWebster60+1:49:29

C-2 Stock "" Men over 50

308ChasBillingsley/Bruce KennedyLake Clear / PeruMO1:37:16

341John Jackson/Jim LordQnsbury/DelansonMO1:48:54

309Harold Stata/Craig HaddenWatrfrd/Barnard,VtMO1:54:35

C-2 Stock "" Men under 50

367Fred Goodnough/Brian WatsonTheresa/WatertownMU1:38:43

310Kevin Berl/ Tim HenningMacedon/MarionMU1:38:52

317Kerry /Locke NewellHeuveltonMU1:54:29

366Dan Corcoran/Mark Van HornLake View/WillmsvlMU2:04:06

C-2 Stock "" Mixed over 50

374Denise/Dave PaddockLake GeorgeXO1:45:16

342Tom Conroy/Janet ConroyGuilford,CTXO2:23:03

C-2 Stock "" Mixed under 50

378Tiffany Drake/Jim MinniePSC/Saranac LakeXU1:50:12

358Bob Rogers/Stephanie O'BrienPotsdamXU1:55:33

350Jim/ Julie CunninghamTiconderogaXU1:58:04

C-2 Amateur "" Men over 50

357John/Gene NewmanCantonMO1:36:20

372JL Casamassima/Doug BrownellSaranac LakeMO2:49:31

C-2 Amateur "" Men under 50

337Roger Henry/Brian YoungRexford/BerneMU1:30:02

335Gordy Santor/Jon SantorPlattsburghMU1:31:48

318Norm Hecker/Caz UsiatynskiQueenbury/OswegoMU1:32:55

379Danny Stacey/Mike DelisleKahnawake,QCMU1:32:56

348Rich Butts/Mark McDanielRochester/FairportMU1:35:26

338Robert McCormick/Ed GreinerClifton Pk/EsperenceMU1:36:09

319Russ Rayot/ Alex CraneRingwd/W Milfrd,NJMU1:45:32

C-2 Amateur "" Women over 50

336Jan Perrin/Joan HenryManoria,WI/RexfordWO1:37:28

C-2 Amateur "" Women under 50

339Kim Greiner/Pam FitzgeraldEsperance/ScotiaWU1:43:11

369Denise Sauve/Hana BoyeAlexandria,ONWU1:49:52

C-2 Amateur "" Mixed over 50

316Bob/Lin CooleyScotiaXO1:43:15

Touring Kayak - Men over 50

320Jay AppletonWaitsfield,VTMO1:35:12

311George BelleroseWeybridge,VTMO1:38:06

371Don RoyFineMO1:50:23

362Steve BuzzellLake ClearMO1:56:06

Touring Kayak - Men under 50

363Jim AllottPotsdamMU1:35:40

347Michael HaleyBrewertonMU1:42:10

314Mike WolfsonBaldwinsvilleMU1:44:23

313Micheal LittlejohnKing FerryMU1:44:55

Touring Kayak - Women over 50

354Nina SennettAuburnWO2:00:00

355Kathy SennettAuburnWO2:01:21

C "" 1 Amateur Special 376Terry KentLake PlacidC-11:28:51

375Dave HunterLake PlacidC-11:34:13

Unlimited Kayak "" Men over 50

368Dave McAdooOgdensburgMO1:34:50

323Peter BallDorval,QCMO2:01:10

324Robert ReynoldsBeaconsfield,QCMO2:49:00

Unlimited kayak "" Men under 50

325Benoit GauthierGloucester,ONMU1:27:15

329Alain BuliardBeaconsfield,QCMU1:30:28

330Michel LizotteMontrealMU1:48:19

326Sam DonatoPointe-Claire,QCMU2:11:20

Unlimited kayak "" Women under 50

327Mary Louise TammaroDollard DO,QCW2:09:59

Two-person kayak

322Marie Godbout/Elizabeth McMahonPointe Claire,QCW2:12:27

345Sara Merle/Lynne WheelerKendall/MortonW2:25:44



Trending Video

Recommended for you