FRANKLIN COUNTY — Unlike its Clinton County counterpart, the Franklin County Legislature will maintain its Democratic majority in 2020.

Ed Lockwood's victory over outgoing Malone Village Mayor Joe Riccio flipped District 4 Legislator Carl Sherwin's seat from blue to red.

But a combination of unopposed races in Districts 1 and 5 as well as Greg Janisewski's re-election in District 2 leaves the numbers at four Democrats to three Republicans.

Republicans Andrea Dumas and Paul Maroun of Districts 3 and 6, respectively, ran unopposed for their seats.

FRANKLIN COUNTY

District Attorney: Craig Carriero.

Legislator District 1: Paul Lauzon.

Legislator District 2: Greg Janisewski.

Legislator District 3: Andrea Dumas.

Legislator District 4: Ed Lockwood.

Legislator District 5: Donald Dabiew.

Legislator District 6: Paul Maroun.

Legislator District 7: Melinda "Lindy" Ellis.

BANGOR

Town Supervisor: Gary Monica.

Town Clerk: Carol Edwards.

Town Justice: Jim E. Sorrell.

Town Council: Barry White, Joey St. Mary.

Tax Collector: Mary Cartier.

Highway Superintendent: Jamie St. Hilaire.

BELLMONT

Town Supervisor: H. Bruce Russell.

Town Clerk: Judylane Nason.

Town Justice: Glenda King.

Town Council: Harley Titus, Jeff Manley.

Tax Collector: Stacie Mailloux.

Highway Superintendent: Lee Davis.

BOMBAY

Town Supervisor: Christopher Jock.

Town Clerk: Jennifer Reardon.

Town Council: Michael Kelly, Daniel Shea.

Tax Collector: Ann Dabiew.

Highway Superintendent: Jamie Durant.

BRANDON

Town Supervisor: Michael Lawrence.

Town Clerk: Christine Marshall.

Town Council: Kenneth Fish, Randy French.

Tax Collector: Mary Gokey.

Highway Superintendent: Gary Marshall.

BRIGHTON

Town Supervisor: Peter Shrope.

Town Clerk: Elaine Sater.

Town Justice: Nik Santagate.

Town Council: Matthew Szeliga, Lydia Wright.

Tax Collector: Holly Huber.

Highway Superintendent: Andy Crary.

BURKE

Town Supervisor: William “Billy” Wood.

Town Council: Arnold Lobdell, Patrick Downing.

Tax Collector: Tammy Spinner.

CHATEAUGAY

Town Supervisor: Donald Bilow.

Town Clerk: Phyllis Lamay.

Town Council: Darby Monette, Scott Cowan.

Tax Collector: Lori Rowe.

Highway Superintendent: Roger Labombard.

CONSTABLE

Town Council: Clyde Wilson, Mike Leahy.

DICKINSON

Town Supervisor: Sherry Smith.

Town Clerk: Tammy Daggett.

Town Justice: Randy Farmer.

Town Council: Stewart White Jr., Dolores Rice.

Tax Collector: Dolores Clark.

Highway Superintendent: Richard Fountain.

DUANE

Town Council: Laura Paquin, Gary Cring.

FORT COVINGTON

Town Supervisor: Patricia Manchester.

Town Clerk: Christine Benway.

Town Council: John Bashaw, John Cushman.

Tax Collector: Karen Stowell.

Highway Superintendent: Lynden Greene.

FRANKLIN

Town Supervisor: Dorothy Brown.

Town Clerk/Tax Collector: Lauren Lefebvre.

Town Council: Leo Demong, Richard Jarvis.

Highway Superintendent: Jacques Demars.

HARRIETSTOWN

Town Justice: Ken McLaughlin.

Town Council: Howard Riley, Ashley Milne.

MALONE

Town Justice: Charles “Charlie” Robert.

Town Council: Paul Walbridge, Jody Johnston.

Village Mayor: Andrea Dumas.

Village Trustee: Brian Langdon, Archie McKee.

MOIRA

Town Supervisor: Justus Martin.

Town Council: Ryan O’Connor, Burton Peck.

Tax Collector: Rita White.

Highway Superintendent: James Helm.

SANTA CLARA

Town Supervisor: Andrew McGill.

Town Clerk: Laurie McGill.

Town Council: Rick Lyon, Micky Webb.

TUPPER LAKE

Town Clerk: Laurie Fuller.

Town Justice: Leonard Young III.

Town Council: Tracy Luton, Mary Fontana.

Highway Superintendent: William Dechene.

Village Mayor: Paul Maroun.

Village Trustee: Leon Leblanc, Ron Lascala.

Village Justice: Chris Delair.

WAVERLY

Town Supervisor: Chad Rivers.

Town Clerk: Debbie Fraser.

Town Justice: Hal Fraser.

Town Council: Nick Lansing, Howard "Butch" Goodrow.

Tax Collector: Amy White.

Highway Superintendent: Harold Fraser.

WESTVILLE

Town Council: Dean Fleury, Brenda St. Hilaire.

 

Email Cara Chapman:

cchapman@pressrepublican.com

Twitter: @PPR_carachapman

Recommended for you