PLATTSBURGH — Official Clinton County election results further affirm that the County Legislature will flip from Democrat to Republican control in 2020.

Current legislators, including outgoing Chair Harry McManus (D-Area 1), have said they do not anticipate that the change in majority will have much of an impact on how the body runs, instead pointing to its nonpartisanship and strong focus on economic development.

Republican Chad H. Deans will assume the coroner position after Democrat David Donah, also flipping that seat. 

CLINTON COUNTY

County Clerk: John H. Zurlo.

County Coroner: Chad H. Deans.

Area 1 Legislator: Calvin T. Castine.

Area 3 Legislator: Mark R. Henry.

Area 5 Legislator: Richard S. Potiker.

Area 7 Legislator: Robert B. Timmons.

Area 9 Legislator: Christopher C. Rosenquest.

ALTONA

Town Supervisor: Larry A. Ross.

Highway Superintendent: Frederick Therrian.

Town Council: Dustin H. Relation, Randy J. Lashway.

Town Justice: Amanda L. Therrian.

Town Clerk/Tax Collector: Nicole L. Bushey.

AUSABLE

Town Supervisor: Sandra M. Senecal.

Highway Superintendent: Timothy E. Kennedy. 

Town Council: Paula A. Bedard, James A. King. 

Town Justice: Elizabeth D. Smith.

Town Clerk/Tax Collector: Bonnie L. Hopkins.

BEEKMANTOWN

Town Council: Sharron L. Garden, Terry F. Sears.

BLACK BROOK

Town Supervisor: Jon P. Douglass.

Highway Superintendent: Robert G. Haywood.

Town Council: Howard L. Aubin, Ronald G. Wilkins.

Town Clerk/Tax Collector: Helen F. Wirt-Kennedy.

CHAMPLAIN

Town Council: Clarke C. Herdic, Jason A. Borrie.

Town Justice: John J. LaBonte.

CHAZY 

Town Council: Jerry J. Deno, Daniel P. Vesco.

CITY OF PLATTSBURGH 

City Council Ward 1: Ira L. Barbell.

City Council Ward 4: Paul DeDominicas.

CLINTON

Town Supervisor: Daniel LaClair.

Town Council: Jane Campbell-Nichols, Daniel McComb.

Town Justice: Bonnie LaClair.

Town Clerk: Tammy Bell-Martin.

Tax/Collector: Cindy Helm.

DANNEMORA

Town Council: James Barber, Joey Varin.

ELLENBURG

Town Council: Debra Grogan, Nathan T. Bombard.

Town Council (Unexpired Term): Derrick J. Glaude Jr.

Town Justice: Kenneth J. Prevo.

Tax Collector: Sharlene E. Stanley.

MOOERS

Town Supervisor: Jeff L. Menard.

Town Council: Randy R. LaCount, Donald R. Perras.

PERU

Town Council: Kregg M. Bruno, Richard "Ricky" Barber Jr.

TOWN OF PLATTSBURGH

Town Supervisor: Michael S. Cashman.

Highway Superintendent: Timmy M. Dubrey.

Town Council: Charles "Chuck" Kostyk, Thomas E. Wood Jr.

Town Justice: James D. Joyce.

Town Clerk: Kevin M. Patnode.

SARANAC

Town Supervisor: Timothy R. Napper.

Highway Superintendent: James P. Waldron.

Town Council: Gerald W. Delaney Sr., Tracy D. Eggleston.

Town Justice: Karen M. Waldron-Munson.

Town Clerk: Mary Lou Bell.

Tax Collector: Mark W. White.

SCHUYLER FALLS

Town Supervisor: Kevin J. Randall.

Highway Superintendent: John J. Rock.

Town Council: Vernon E. Bruno Jr., Reginald H. Facteau.

Town Justice: Philip E. Van Nortwick Sr.

Town Clerk/Tax Collector: Donna A. Hamel.

 

Email Cara Chapman:

cchapman@pressrepublican.com

Twitter: @PPR_carachapman

Recommended for you