Press-Republican

Tuesday

March 5, 2013

Scholastic playoffs: March 5, 2013

New York State

Public High School Tournaments

Boys’ basketball

Class B

First round

Wednesday, March 6

Beekmantown vs. Watervliet, at Plattsburgh State, 7:45 p.m.

Quarterfinals

Saturday, March 9

B’town-Watervliet winner vs. Ogdensburg, at SUNY Potsdam, 3:30 p.m.

Semifinals

Friday, March 15

At Glens Falls Civic Center, 8:30 p.m.

Championship

Saturday, March 16

At Glens Falls Civic Center, 9 p.m.

Class C

First round

Wednesday, March 6

Lake George vs. St. Lawrence Central, at Saratoga High School

Quarterfinals

Saturday, March 9

AuSable Valley vs. Lake George/SLC winner, at Plattsburgh State, 1:45 p.m.

Semifinals

Friday, March 15

At Glens Falls Civic Center, 5 p.m.

Championship

Saturday, March 16

At Glens Falls Civic Center, 7 p.m.

Class D

First round

Tuesday, March 5

Moriah vs. Madrid-Waddington, at SUNY Potsdam, 7:45 p.m.

Quarterfinals

Saturday, March 9

Moriah/M-W winner vs. Argyle, at Hudson Falls High School, 2 p.m.

Semifinals

Friday, March 15

At Glens Falls Civic Center, 11:45 a.m.

Championship

Saturday, March 16

At Glens Falls Civic Center, 5:30 p.m.

Girls’ basketball

Class B

First round

Wednesday, March 6

Beekmantown vs. Watervliet, at Plattsburgh State, 6 p.m.

Quarterfinals

B’town/Watervliet winner vs. Salmon River, at SUNY Potsdam, 1:45 p.m.

Semifinals

Friday, March 15

At Hudson Valley CC, 11:45 a.m.

Championship

At Hudson Valley CC, 4 p.m.

Class C

First round

Tuesday, March 5

Hoosic Valley vs. Canton, at Adirondack CC, 6 p.m.

Quarterfinals

AuSable Valley vs. Hoosic Valley/Canton winner, at Plattsburgh State 1:45 p.m.

Semifinals

Friday, March 15

At Hudson Valley CC, 10:45 a.m.

Saturday, March 16

Championship

At Hudson Valley CC, noon

Class D

First round

Tuesday, March 5

Elizabethtown-Lewis vs. Hammond, at SUNY Potsdam, 6 p.m.

Quarterfinals

E’town-Lewis/Hammond winner vs. Fort Edward, at Adirondack CC, noon

Semifinals

Saturday, March 16

At Hudson Valley CC, 2:15 p.m.

Championship

Sunday, March 17

At Hudson Valley CC, 1:45 p.m.

Boys’ hockey

At Memorial Auditorium, Utica

Semifinals

Saturday, March 9

Beekmantown vs. Syracuse CBA, 9:30 a.m.

John Jay Cross River vs. St. Lawrence Central, noon

Championship

Sunday, March 10

At Utica Auditorium, 12:30 p.m.

1
Text Only | Photo Reprints
Tuesday
CVPH Job Opportunities