Press-Republican

May 3, 2013

Saranac runs past EKMW


Press-Republican

SARANAC — Connor Christopherson, Sobaan Ayub and Ty Tedford won three events each to power the Saranac boys past EKMW 103-29 in Champlain Valley Athletic Conference track and field Thursday.

Christopherson won the 100 meters, 200 meters and high jump, while Ayub took first in the 110 hurdles, 400 relay and 400 meters, and Tedford the 400 relay, 400 hurdles and 1,600 relay.



For all the high school sports news...

High School Sports Magazine


 

Saranac’s Jeremy Bullis won the shot put and discus.

Jack Newberry was a double-winner for EKMW in the 3,200 relay and 3,200 meters.

On the girls’ side, leading the Chiefs were Elysha O’Connell with firsts in the 3,200 relay and 3,000 meters, Lexi Blockson in the 400 meters and 1,600 relay, and Amy LoTemplio in the 800 meters and 1,600 relay.

Halie Snyder won four events for EKMW in the 100 meters, 200 meters, 400 relay and long jump.

Elle Warick, running individually for Northern Adirondack, won the 1,500 metersin 5:44.2.

Boys

Saranac 103, EKMW 29

3,200 relay- 1, EKMW (Gay, Whalen, Newberry, Dedam) 9:30.1. 110 hurdles- 1, Ayub (Sar) 18.3.100- 1, Christopherson (Sar), 11.4. 1,600- 1, Tyrell (Sar) 5:04.1.

400 relay- 1, Saranac ( Hackett, Tedford, Ayub, Goodman) 45.6. 400- 1, Ayub (Sar) 54.0. 400 hurdles- 1, Tedford (Sar) 1:07.5. 800- 1, Lepage (Sar) 2:22.4. 200- 1, Christopherson (Sar), no time. 3,200- 1, Newberry (EKMW), 11:35.4.

1,600 relay- 1,Saranac (Durgan, Myers, Liechty, Tedford) 3:48.7. High jump- 1, Christopherson (Sar) 5-10. Long jump- 1, Pearsall (Sar) 17-1. Triple jump- 1, Strack (Sar), 39-2. Shot put- 1, Bullis (Sar), 44-1. Discus- 1, Bullis (Sar) 145-0.

Girls

Saranac 93, EKMW 39

3,200 relay- 1, Saranac (Haley, Jenks, O’Connell, Barber), 11:08.4. 100 hurdles- 1, Favreau (Sar), 17.9. 100- 1, H. Snyder (EKMW), 12.7. 1,500- 1, Cerne (Sar), 5:58.3.

400 relay- 1, EKMW (Speshock, S. Snyder, H. Snyder, Bruha), 57.1. 400- 1, Blockson (Sar), 1:05.7. 400 hurdles- 1, S. Bruno (Sar), 1:13.8. 800- 1. LoTemplio (Sar) 2:36.3. 200- 1, H. Snyder (EKMW), 26.5. 3,000- O’Connell (Sar), 13:29.4.

1,600 relay- 1, Saranac (Blockson, A. Bruno, Barber, LoTemplio), 4:34.9. High jump- 1, Fink (Sar), 4-8. Long jump- 1, H. Snyder (EKMW), 16-10. Triple jump-1, Byerley (Sar), 30-1. Shot put- 1, Phaneuf (Sar) 34-5. Discus- 1, Whalen (EKMW), 71-0.

+++++

Beekmantown 96, AuSable Valley 34

Beekmantown 102 AuSable Valley 29

BEEKMANTOWN — Cameron Garceau won four events to lead the Beekmantown boys past the Patriots.

Garceau was part of the winning 400 and 1,600 relay teams, and he had individual victories in the 100 dash (11.9 seconds) and the 400 (57.2).

Beekmantown’s Colin Quackenbush was on the 3,200 relay and also won the 3,200 run in 11:44.9. Matthew LaClair, Nathan Foster, Dan Villa and Pawandeep Singh all had two victories on the day.

Paul Ford finished first in three events for the Patriots: the 100 hurdles (16.4), triple jump (39-4) and high jump (6-1).

Kallie Villemaire and Kirsten Villemaire both had multiple wins as they led the way for the Beekmantown girls. Kirsten finished first in the 3,200 relay, the 1,500 (5:48.2) and 800 (2:50.6). Kallie placed first in 100 (13.0), the 400 (63.3) and the high jump (4-8).

Courtney Wilson was also able to come in first in both the long jump (16-1) and triple jump (30-11) for the Eagles, and Emily Anderson won the shot put (30-9¼) and discus (105-9).

AuSable Valley’s Rachel Knapp claimed the 200 with a time of 28.6.

Boys

Beekmantown 96, AuSable Valley 34

3,200 relay- 1. Beekmantown (LaClair, Quackenbush, Sapp, C. Couture), 9:25.8. 110 hurdles- Ford (AV), 16.4. 100- Garceau (Beek), 11.9. 1,600- West (Beek) 5:13.7. 400- Beekmantown (Foster, Singh, Garceau, Arthur), 47.4. 400- Garceau (Beek), 57.2.

400 hurdles- Villa (Beek), 1:11.2. 800- Sapp (Beek), 2:21.2. 200- Singh (Beek), 27.9. 3,200- Quackenbush (Beek), 11:44.9. 1,600- Beekmantown (Villa, Garceau, LaClair, Rock), 4:23.1.

Long jump- Foster (Beek), 19-0. Triple jump- Ford (AV), 39-4. High jump- Ford (AV), 6-1. Shot put- Benway (AV), 47-7.5. Discus- Watts (Beek), 122-5.

Girls

Beekmantown 102, AuSable Valley 29

3,200 relay- Beekmantown (Kelly, Gonyea, Peterson, Ki. Villemaire), 11:38.6. 100 hurdles- Casey (Beek), 19.0. 100- Ka. Villemaire (Beek), 13.0. 1,500- Ki.Villemaire (Beek) 5:48.2. 400- Beekmantown (Frechette, Villemaire, Wilson, Casey), 52.7. 400- Ka. Villemaire (Beek), 63.3.

400 hurdles- Pizarro (Beek), 1:33.6. 800- Ki. Villemaire (Beek), 2:50.6. 200- Knapp (AV), 28.6. 3,000- Kelly (Beek) 12:44.5. 1,600-AuSable Valley, 5:04.5.

Long jump- Wilson (Beek), 16-1. Triple jump- Wilson (Beek), 30-11. High jump- Ka. Villemaire (Beek), 4-8. Shot put- Anderson (Beek), 30-9¼. Discus- Anderson (Beek), 105-9.

+++++

NCCS 74, Lake Placid 41

NCCS 66, Lake Placid 66

CHAMPLAIN— Anthony Piche, Spencer Parsons and Rodney Grimshaw were able to grab three first-place finishes each as the Cougars defeated Lake Placid in the boys’ meet.

Piche finished first in the 110 hurdles (24.6), the 400 hurdles (1:25.6) and the 1600 relay with teammates Mathew Orr, Colby Provost, and Parsons.

Parsons got his other two first-place finishes in the 1,600 (5:47.1) and the 3,200 (12:43.3). Grimshaw won the 100 (12.1), 400 (58.3) and the high jump (5-0).

Mallory Honan and Celine Bouvier had three first-place finishes each as the Northeastern Clinton girls tied with Lake Placid.

Honan finished first in 100 hurdles (16.6), the 100 (13.1) and the long jump (16-8). Bouvier won the 200 (28.7), the triple jump (30-11), and the high jump (4-8).

Lake Placid’s Gabby Armstrong got four first-place finishes while Nina Armstrong also contributed with a couple of wins. Both were on the winning 3,200 relay team, and Gabby was also on the 400 and 1,600 relays and claimed the 800 (2:42.6). Nina placed first in the 1,500 (5:30.6), and the 3,000 (12:01.5).

3,200 relay- Lake Placid (Detwiler, Rissberger, Ledgerm, Baud), 10:424.9. 110 hurdles- Piche (NCCS), 24.6, 100- Grimshaw (NCCS), 12.1. 1,600- Parsons (NCCS), 5:47.1. 400 relay- Lake Placid (Baird, Thompson, Rissberger, Garret), 53.7. 400- Grimshaw (NCCS) 58.3,

400 hurdles- Piche (NCCS), 1:25.6. 800- Detwiler (LP), 2:41.9. 200- Thomson (LP), 25.7. 3,200- Parsons (NCCS), 12:43.3. 1,600 relay- Northeastern Clinton (Orr, Provost, Piche, Parsons), 5:16.2.

Long Jump- Thompson (LP) 17-1. Triple Jump- Detwiler (LP) 29-3 ½. High Jump- Grimshaw (NCCS) 5-0. Shot put- Provost (NCCS), 33-2. Discus- Rivers (NCCS), 86-9.

Girls

Northeastern Clinton 66, Lake Placid 66

3,200 relay- Lake Placid (L. Ashley, R Ashley, N. Armstrong, G. Armstrong), 10:48.8. 100 hurdles- Honan (NCCS), 16.6. 100- Honan (NCCS), 13.1. 1,500- N. Armstrong (LP), 5:30.6. 400 Relay- Lake Placid (G. Armstrong, J. Goulette, R. Ashley, Kobe), 1:01.4. 400- Manning (LP), 1:05.9.

400 hurdles- L. Ashley (LP), 1:22.2. 800- G. Armstrong (LP) 2:42.6. 200- Bouvier (NCCS), 28.7. 3000- N. Armstrong (LPCS), 12:01.5. 1600 Relay- Lake Placid (L. Ashley, G. Armstrong, Goulette, Rossi), 5:19.5.

Long Jump- Honan (NCCS), 16-8. Triple Jump- Bouvier (NCCS), 30-11. High Jump- Bouvier (NCCS), 4-8. Shot Put- LaFlesh (NCCS) 25-7. Discus- LaFlesh (NCCS) 85-10.

+++++

Ticonderoga 85, Peru 47

Peru 94, Ticonderoga 36

PERU— Jay Hebert stood out, getting four first-place finishes, as the Sentinels defeated the Indians in the boys’ meet.

Hebert won the 110 hurdles (13.6) and the 200 meters (22.6) and was part of the winning 1,600 and 400 relays teams.

Javeed Nazir also got first-place finishes for the Sentinels in the 1,600 (4:54) and the 3,200 (11:05).

Peru’s William Thew won the 400 in 55.2 and helped winthe 3,200 relay.

The Peru girls spread the wealth around, with Lea Perry, Ashley Carpenter and Autumn Wiley as triple-winners.

Perry won the 100 hurdles (17.9), triple jump (31-0) and high jump (4-9), while Carpenter took first in the 400 relay, 200 meters (28.9) and long jump (14-3). Wiley won the 400 relay, 400 meters (1:08.0) and 1,600 relay.

Lilly Adams finished first in the 1,500 meters and 1,600 relay, Emily Lawliss in the 400 and 1,600 relays, Taylor Durocher in the 3,200 and 1,600 relays, and Brianna Pena in the shots put and discus.

Boys

3,200 relay- Peru (Romanowicz, Thew, Morgan, Matthews), 9:25. 110 hurdles- Hebert (Ti) 13.6. 100- Granger (Ti) 11.9. 1,600- Nazir (Ti) 4:54. 400 relay- Ticonderoga (J. Granger, Moser, C. Granger, Hebert), 46.6. 400- Thew (P) 55.2.

400 hurdles- Sillman (Ti), 1:01.5. 800- Parrot (Ti) 2:16. 200- (Ti) Hebert, 22.6. 3,200- Nazir (Ti), 11:05. 1,600- Ticonderoga (Hebert, Gilbert, Moser, Sillman).

Long jump- Remillard (P) 18-3. Triple jump- Cook (Ti), 32-8. High jump- Remillard (P), 5-8. Shot put- Porter (P), 40-10½.

Girls

Peru 94, Ticonderoga 36

3,200 relay- Peru (Dobozy, Fliss, Remillard, Durocher), 11:48. 100 hurdles- Perry (P), 17.9. 100- Kuhl (Ti), 13.8. 1,500- Adams (P), 6:08. 400 relay- Peru (Carpenter, Brown, Lawliss, Wiley), 55.1.

400- Wiley (P), 1:08.0. 400 hurdles- Lillith (Ti), 1:15. 800- Romonowicz (P), 2:46. 200- Carpenter (P), 28.9. 1,600 relay- Peru (Adams, Lawliss, Durocher, Wiley), 4:42.

Long jump- Carpenter (P), 14-3. Triple jump- Perry (P), 31-0. Shot put- Pena (P), 26-6¾. Discus- Pena (P), 72-1. High jump- Perry (P), 4-9.

+++++

Seton Catholic 69, PHS 56

PHS 81, Seton Catholic 39

PLATTSBURGH— Evan Page notched three first place-finishes as the Seton Catholic boys defeated the Hornets.

Page won in the 1,600 meters (4:55), 3,200 relay and1,600 relay. Mitchell Ryan helped win the 3,200 relay and also came in first in the 400 hurdles.

Plattsburgh’s Hakim Bouzidane recorded wins in the 110 hurdles and the high jump, and Skyler Barriere notched a victory in the 100 meters.

Claire Deshaies led the Plattsburgh girls to a victory by claiming two events, the 200 in 26.6 and the 400 in 1:01.2. Ashlee Carper claimed the 100 hurdles and helped with the 400 relay.

Seton Catholic’s Margaret Champagne took first in the 1,500 and the 3,000 and was part of the 3,200 relay.

Boys

Seton Catholic 69, Plattsburgh 56

110 hurdles- 1, Bouzidane (PHS), 19.7. 100- 1, Barriere (PHS), 11.6. 1,600- 1, Page (SC), 4:55. 400- 1, Lafrance (SC), 57.7. 400 hurdles- 1, Ryan (SC), 66.2.

800- 1, Baugh (SC), 2:14.7. 200- 1, Kustos (SC), 26.0. 3,200- 1, Ryan (SC), 10:15.1. Shot put- 1, Bressette (SC), 43-3. Discus- 1, Quantock (SC), 124-10. Long jump- 1, Kustos (SC), 17-8½.

Triple jump- 1, Desrocher (PHS), 35-6½. High jump- 1, Bouzidane (PHS), not available. 3,200 relay- 1, Seton Catholic (Ryan, Ziemer, Murray, Page), 9:19. 400 relay- 1, Plattsburgh (Desrocher, Fine-Lease, Barriere, Lemieux), 50.4. 1,600 relay- 1, Seton Catholic (LaFrance, Baugh, Page, Kustos), 4:07.9.

Girls

Plattsburgh 81, Seton Catholic 39

100 hurdles- 1, A. Carper (PHS), 17.8. 100- 1, Rector (PHS), 14.0. 1,500- 1, Champagne (SC), 5:31.7. 400- 1, Deshaies (PHS), 1:01.2. 400 hurdles- 1, K. Carper (PHS), 1:20.0.

800- 1, Whyman (SC), 2:44.3. 200- 1, Deshaies (PHS), 26.6. 3,000- Champagne (SC), 11:57.3. Shot put- 1, Bushey (PHS), 26-6½. Discus- 1, Lakomy (PHS), 85-0. Long jump- 1, Cyphers (PHS), 13-4½.

Triple jump- 1, E. Jabaut (PHS), 32-2½. High jump- 1, Bouzidane (PHS), 5-4. 3,200 relay- 1, Seton Catholic (Whyman, Champagne, Munn, Zalis), 10:46. 400 relay- 1, Plattsburgh (Nye, A. Carper, Hewitt, R. Canet), 54.8. 1,600 relay- Plattsburgh (T. Canet, R. Canet. Martin, Hewitt), 4:40.