Press-Republican

Today's Sports

May 28, 2013

Area Sports: May 28, 2013

Tuesday, May 29, 2013

High school baseball

Class B semifinals

(4) Northeastern Clinton at (1) Beekmantown, 4:30 p.m.

Class C championship

At Chip Cummings Field

(3) Northern Adirondack at (1) Ticonderoga, 4:30 p.m.

Class D semifinals

(5) Moriah at (1) Chazy, 4:30 p.m.

(3) Crown Point at (2) Lake Placid, 4:30 p.m.

High school softball

Class B semifinals

(5) Northeastern Clinton at (1) Saranac, 4:30 p.m.

(3) Saranac Lake at (2) Peru, 4:30 p.m.

Class D semifinals

(4) Chazy at (1) Crown Point, 4:30 p.m.

(6) Johnsburg at (2) Minerva/Newcomb, 4:30 p.m.

High school tennis

State qualifier, at Plattsburgh High, 3 p.m.

Recreational softball

Adirondack Slo-Pitch League

Field I

Ron Hoy Construction at Richards Grocery, 6:30 p.m.

Mold-Rite at Wilson Appliance, 7:45 p.m.

Kneucraft/Recore Ent./Bucks at Legion Post 1619, 9 p.m.

Field II

T. Maliniak Masonry/Castine Properties at The Store Tavern, 7:45 p.m.

Leroux Fuels at G&G Tire, 9 p.m.

Women’s Fun League

Lady Miners at Mac Blasters, Women’s Field I, 6:15 p.m.

Tri Lake Vending at Frank’s Auto, Town Field, 6:15 p.m.

ET Harris at Legion, Men’s Field II, 6:15 p.m.

Plattsburgh Little League

Majors

Pepsi at Michigan’s Plus, Penfield Park, 5:45 p.m.

Ground Round at Hannaford, South Platt, 5:45 p.m.

Minors

Westelcom at McBride Chevrolet, South Acres, 6 p.m.

CSEA #884 at Washland, South Platt, 6 p.m.

Section VII baseball playoffs

Class B

Championship

Wednesday, May 29

Semifinal winners, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

Class C

Championship

Tuesday, May 28

NAC/Ausable Valley vs. Ticonderoga, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

Class D

Semifinals

Tuesday, May 28

Quarterfinal winners, at higher seeds, 4:30 p.m.

Championship

Thursday, May 30

Semfinal winners, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

Section VII softball playoffs

Class B

Semifinals

Tuesday, May 28

NCCS/PHS winner at No. 1 Saranac (13-2), 4:30 p.m.

No. 3 Saranac Lake (10-5) at No. 2 Peru (10-5), 4:30 p.m.

Championship

Thursday, May 30

Semifinal winners, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

Class C

Championship

Wednesday, May 29

Semifinal winners, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

Class D

Semifinals

Tuesday, May 28

Quarterfinal winners, at high seeds, 4:30 p.m.

Championship

Friday, May 31

Semifinal winners, at Plattsburgh State, 4:30 p.m.

1
Text Only | Photo Reprints
Today's Sports