Press-Republican

January 18, 2013

Area Sports: Jan. 18, 2013

--
Press-Republican

---- — TODAY

Men’s hockey

Plattsburgh State at Morrisville, 7 p.m.

Men’s basketball

New Paltz at Plattsburgh State, Memorial Hall, 8 p.m.

Women’s basketball

New Paltz at Plattsburgh State, Memorial Hall, 6 p.m.

Boys’ basketball

(jv starting times)

Moriah at Seton Catholic, 5:30 p.m.

Northern Adirondack at AuSable Valley, 5:30 p.m.

Saranac Lake at Northeastern Clinton, 5:30 p.m.

Saranac at Peru, 5:30 p.m.

Plattsburgh High at Beekmantown, 5:30 p.m.

Salmon River at Franklin Academy, 5:30 p.m.

Brushton-Moira at Chateaugay, 5:30 p.m.

Tupper Lake at Madrid-Waddington, 5:30 p.m.

(varsity starting times)

Keene at Chazy, 6:30 p.m.

Lake Placid at Wells, 6:30 p.m.

Westport at Johnsburg, 6:30 p.m.

Indian Lake/Long Lake at Willsboro, 6:30 p.m.

Minerva/Newcomb at Elizabethtown-Lewis, 6:30 p.m.

Schroon Lake at Crown Point, 6:30 p.m.

Girls’ basketball

(varsity starting times)

Keene at Chazy, 5 p.m.

Westport at Johnsburg, 5 p.m.

Indian Lake/Long Lake at Willsboro, 5 p.m.

Minerva/Newcomb at Elizabethtown-Lewis, 5 p.m.

Schroon Lake at Crown Point, 5 p.m.

Boys’ hockey

Saranac Tournament

Stafford Ice Arena

Batavia-Notre Dame vs. Saranac, 6 p.m.

Churchville Chili vs. Northeastern Clinton, 8:30 p.m.

Brian Wade Memorial Tournament

Ogdensburg Free Academy

Saranac Lake vs. Ogdensburg Free Academy, 5:30 p.m.

Other games

Beekmantown at Niskayuna/Schenectady

Girls’ hockey

Beekmantown at Oswego, 7 p.m.

High school wrestling

Essex Junction, Vt. Tournament

AuSable Valley competing

Other matches

(jv starting times)

Peru at Saranac, 5:30 p.m.

Boys’ swimming

Plattsburgh High, Franklin Academy at AuSable Valley

High school bowling

AuSable Valley at Moriah, Mineville Lanes, 3:30 p.m.

Peru at Willsboro, Willsboro Lanes, 3:30 p.m.

Beekmantown at Saranac, North Bowl Lanes, 3:45 p.m.

Ticonderoga at Plattsburgh High, North Bowl Lanes, 3:30 p.m.

SATURDAY

Women’s hockey

Elmira at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 7 p.m.

Men’s basketball

Oneonta at Plattsburgh State, Memorial Hall, 4 p.m.

Clinton Community College at Corning Community College, 5 p.m.

SUNY Delhi at North Country Community College, 2 p.m.

Eastern Maine Community College at Paul Smith’s College, 1 p.m.

Women’s basketball

Oneonta at Plattsburgh State, Memorial Hall, 2 p.m.

Clinton Community College at Corning Community College, 3 p.m.

SUNY Delhi at North Country Community College, noon

Men’s, women’s indoor track & field

Plattsburgh State at St. Lawrence Invitational, Canton

Boys’ basketball

AuSable Valley vs. Ogdensburg Free Academy, at Maxcy Hall, 8 p.m.

Boys’ hockey

Saranac Tournament

Stafford Ice Arena

Batavia-Notre Dame vs. Northeastern Clinton, 9:45 a.m.

Churchville Chili vs. Saranac, 12:30 p.m.

Brian Wade Memorial Tournament

Ogdensburg Free Academy

Saranac Lake vs. Islanders, 12:30 p.m.

Other games

Franklin Academy at Plattsburgh High, Ameri-Can North Sports Center, 1:30 p.m.

Beekmantown at Burnt Hills

St. Lawrence Central at Tupper Lake

Girls’ hockey

Beekmantown at Skaneateles, noon

High school track & field

AuSable Valley, Peru, Plattsburgh High, Saranac, Seton Catholic, Ticonderoga, at Plattsburgh State Field House, 10 a.m.-3 p.m.

SUNDAY

Men’s basketball

Clinton Community College at Finger Lakes Community College, 2 p.m.

Fulton-Montgomery Community College at North Country Community College, 3 p.m.

Vermont Tech at Paul Smith’s College, 2 p.m.

Women’s basketball

Clinton Community College at Finger Lakes Community College, noon

Fulton-Montgomery Community College at North Country Community College, 1 p.m.

Women’s hockey

Elmira at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 3 p.m.