Press-Republican

Sports

October 2, 2013

Eagles knock Chiefs from unbeaten ranks

(Continued)

SARANAC —

Girls

Peru 19, Saranac 36

Peru 15, Beekmantown 45

Peru 15, Plattsburgh 47

Saranac 19, Beekmantown 41

Saranac 18, Plattsburgh 44

Plattsburgh 28, Beekmantown 28*

(PHS wins tiebreaker)

Top 20 runners

1, Remillard, (Peru), 20:36. 2, A. Adams, (Peru), 21:01. 3, O’Connell, (Sar) 21:04. 4, Mazzella, (Peru), 21:20. 5, Fliss, (Peru), 21:23. 6, Cerne, (Sar), 21:27. 7, Dobozy, (Peru), 21:31. 8, Kashorek, (Beek), 21:33. 9, Deshaies, (PHS), 21:45. 10, F. Haley, (Sar), 21:51. 11, Barber, (Sar) 22:35. 12, Stitt, (Beek), 22:43. 13, Manor, (Sar) 22:53. 14, Miner, (Sar), 22:57. 15, L. Adams, (Peru), 23:12. 16, Graziane, (Beek) 23:16. 17, Baker, (PHS), 23:17. 18, Strong, (Sar), 23:43. 19, L. Haley, (Sar), 24:08. 20, Durocher, (Peru), 24:17.

+++++

Ti boys, Saranac Lake girls win two

LAKE PLACID — The Sentinels had five of the top 10 finishers as they captured a pair of wins over the Blue Bombers and the Red Storm in the boys’ race.

Ticonderoga’s Shawn Silliman took first overall with a time of 18:21. Teammate Tyler Beldon crossed in second with a time of 18:38. Jacob Young (19:38) took fourth, while Coleman Granger (20:06) was sixth and Martin Glazer (20:17) took eighth.

Karl Schulz helped Lake Placid defeat Saranac Lake with a third-place finish in a time of 18:39. Trent White (20:16) finished seventh, while Forest Ledger (20:18) and Scott Schulz (21:07) went ninth and 10th, respectively.

Zane Pelleteri (19:44) paced the Red Storm with a fifth-place finish.

The Red Storm took two victories in the girls’ race.

Lake Placid’s Nina Armstrong and Gabby Armstrong crossed the line first in a time of 22:46. Ticonderoga’s Naomi Forkas (23:32) took third.

Saranac Lake took the next six positions, led by Sophie Theorn (24:14) in fourth place. Johanna Mohrs (24:19), Grace Sullivan (24:29), Jacinda Riggs (26:20), Caroline Dodd (26:46) and Jackie Garso (27:41) finished fifth-through-ninth.

Boys

Lake Placid 19, Saranac Lake 39

Ticonderoga 19, Lake Placid 36

Ticonderoga 17, Saranac Lake 44

Top 15 runners

1, Silliman (T), 18:21. 2, Beldon (T), 18:38. 3, K. Schulz (LP), 18:39. 4, Young (T), 19:38. 5, Pelleteri (SL), 19:44. 6, Granger (T), 20:06. 7, White (LP), 20:16. 8, Glazer (T), 20:17. 9, Ledger (LP), 20:18. 10, S. Schulz (LP), 21:07. 11, Rissberger (LP), 21:08. 12, Paul (SL), 21:13. 13, Saulpaugh (LP), 21:18. 14, Cook (T), 21:56. 15, Parrot (T), 22:23.

Girls

Saranac Lake 15, Lake Placid 50

Saranac Lake 15, Ticonderoga 50

Top 12 runners

1, tie, N. Armstrong (LP) and G. Armstrong (LP), 22:46. 3, Forkas (T), 23:32. 4, Theorn (SL), 24:14. 5, Mohrs (SL), 24:19. 6, Sullivan (SL), 24:29. 7, Riggs (SL), 26:20. 8, Dodd (SL), 26:46. 9, Garso (SL), 27:41. 10, Shakeshaft (T), 29:15. 11, Roy (LP), 31:13. 12, Paul (SL), 33:28.

Text Only | Photo Reprints
Local Sports