Press-Republican

January 11, 2013

Area Sports: January 11, 2013


Press-Republican

---- — TODAY

Men’s hockey

Middlebury at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 7 p.m.

Men’s basketball

Plattsburgh State at Geneseo, 8 p.m.

Women’s basketball

Plattsburgh State at Geneseo, 6 p.m.

Boys’ basketball

(JV starting times)

Franklin Academy at Potsdam, 5:30 p.m.

Chateaugay at Tupper Lake, 5:30 p.m.

(Varsity only)

Johnsburg at Chazy, 5 p.m.

Elizabethtown-Lewis at Crown Point, 5 p.m.

Schroon Lake at Indian Lake/Long Lake, 5 p.m.

Willsboro at Minerva/Newcomb, 5 p.m.

Girls’ basketball

(JV starting times)

Moriah at Lake Placid, 5:30 p.m.

Ticonderoga at AuSable Valley, 5:30 p.m.

Plattsburgh High at Saranac Lake, 5:30 p.m.

Beekmantown at Peru, 5:30 p.m.

Northeastern Clinton at Saranac, 5:30 p.m.

(Varsity only)

Johnsburg at Chazy, 6:30 p.m.

Elizabethtown-Lewis at Crown Point, 6:30 p.m.

Schroon Lake at Indian Lake/Long Lake, 6:30 p.m.

Willsboro at Minerva/Newcomb, 6:30 p.m.

Boys’ hockey

Norwood-Norfolk Tournament

Plattsburgh High vs. St. Lawrence Central

Northwood Prep vs. Norwood-Norfolk

Malone Tournament

Tupper Lake, Franklin Academy competing

Other games

Saranac at Beekmantown, Ameri-Can North Sports Center, 7 p.m.

Girls’ hockey

Beekmantown at Albany Academy, 6:30 p.m.

High school wrestling

Barry Livermore Tournament at Northern Adirondack

Peru at Eastern States Classic, Sullivan Community College

High school bowling

Peru at AuSable Valley, Riverside Lanes, 3:30 p.m.

Willsboro at Ticonderoga, Ticonderoga Lanes, 3:30 p.m.

Plattsburgh High at Moriah, Mineville Lanes, 3:30 p.m.

Saranac at Northeastern Clinton, Bowl Mart Lanes, 3:45 p.m.

Boys’ swimming

Franklin Academy at Plattsburgh High

SATURDAY

Men’s hockey

Williams at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 7 p.m.

Women’s hockey

Oswego at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 3 p.m.

Men’s basketball

Plattsburgh State at Brockport, 4 p.m.

Columbia-Greene Community College at Clinton Community College, 2 p.m.

North Country Community College at Davis Community College, 2 p.m.

NHTI at Paul Smith’s College, 1 p.m.

Women’s basketball

Plattsburgh State at Brockport, 2 p.m.

North Country Community College at Davis Community College, noon

Boys’ hockey

Norwood-Norfolk Tournament

Plattsburgh High vs. Norwood-Norfolk

St. Lawrence Central vs. Northwood Prep

Malone Tournament

Tupper Lake, Franklin Academy competing

Girls’ hockey

Beekmantown vs. Skaneateles, in Albany, 2 p.m.

Lake Placid at Alexandria Bay, noon

High school wrestling

Barry Livermore Tournament at Northern Adirondack

Peru at Eastern States Classic, Sullivan Community College

Saranac at Schenectady Tournament

Indoor track

AuSable Valley, Peru, Plattsburgh High, Saranac, Seton Catholic, Ticonderoga, at Plattsburgh State Field House, 10 a.m.

SUNDAY

Women’s hockey

Oswego at Plattsburgh State, Stafford Ice Arena, 3 p.m.

Men’s basketball

North Country Community College at Corning Community College, 2 p.m.

Women’s basketball

Clinton Community College at Herkimer Community College, 5 p.m.

North Country Community College at Corning Community College, noon