Press-Republican

Sports

May 24, 2013

Tennis sectionals to feature new faces

(Continued)

PLATTSBURGH —

Section VII Tennis Championships

First round

Friday, May 24, 2013

At Plattsburgh High School

9 a.m.

Boys’ singles

First round

Dylan Christopherson (Saranac 2) vs. Zachary Hamilton (Peru 4)

Noah Racette (Seton Catholic 3) vs. Mark Lapointe (Saranac 3)

Matt Bracy (Plattsburgh 2) vs. Kamil Ali (Seton Catholic 2)

Second round

Shawn Bissonette (Saranac 1) vs. Jordan Brilotti (NCCS 3)

Devin McManus (NCCS 2) vs. Ryan Wood (Saranac 4)

Johnny McAuliffe (Peru 2) vs. Josh Ferris (Plattsburgh 3)

Christopherson/Hamilton winner vs. Connor Bond (Peru 3)

Racette/Lapointe winner vs. Anthony Girard (Plattsburgh 1)

Tuan Luu (Plattsburgh 4) vs. Ryan Marks (NCCS 1)

Bracy/Ali winner vs. Shun Kato (Seton Catholic 1)

Troy Tetreault (NCCS 4) vs. Peter Daly (Peru 1)

Girls’ singles

First round

Kelli Ryan (Seton Catholic 1) vs. Tegan Belrose (Beekmantown 4)

Anna Stitt (Beekmantown 2) vs. Kerri Kusalonis (Peru 2)

Kayla Hudson (Lake Placid 4) vs. Michalea Courson (AuSable Valley 1)

Brenna Garrett (Lake Placid 2) vs. Shannon Egan (Seton Catholic 2)

Second round

Marle Curle (Plattsburgh 1) vs. Alexa Sorrell (NCCS 2)

Olivia Carlsson (Plattsburgh 3) vs. Ashley Guynup (AuSable Valley 2)

Ryan/Belrose winner vs. Olivia Wyand (Beekmantown 1)

Stitt/Kusalonis winner vs. Kelsey Senecal (Plattsburgh 2)

Hudson/Courson winner vs. Michaela LaFountain (Beekmantown 3)

Aurora Slater (NCCS 1) vs. Margaret Mitchell (Peru 1)

Garrett/Egan winner vs. Karley Goddeau-Stefaniak (Peru 3)

Liza Marinis (Lake Placid 3) vs. Georgia O’Leary (Lake Placid 1)

Boys’ doubles

First round

Kyle Kemp & Patrick Demarais (Peru 1)- bye

Steve Jelinek & David Knapik (Lake Placid 1) vs. Austin Tetreault & Brendan Boutin (NCCS 2)

Matt Bouyea & Elijah Boliver (Saranac 1) vs. Adam Dodge & Guillermo Saguar (Plattsburgh 2)

Justin Kellett & Scott Kellett (NAC 1) vs. Chris Gray & Brendan Whalen (Plattsburgh 1)

Mathew Rine & Camden Brockbank (Peru 2) vs. Danh Pham & Keagan Briggs (Seton Catholic 1)

McKenna Hunter & Adam Khater (NCCS 1)- bye

Girls’ doubles

First round

Aryana Kellison & Andrea Mossey (NCCS 1)-bye

Sarah Babbie & Morgan Rabideau (NCCS 3) vs. Katie Lamb & Lacey Jiguere (NAC 1)

Danielle Clemons & Sophie Morelli (Peru 2) vs. Bryn Mousseau & Nicole Mooney (Peru 1)

Kelly Cantwell & Hanah LeClair (Plattsburgh 2) vs. Lauren Richter & Alyse Clark (Seton Catholic 1)

Meagan Bull & Evelyn Vicencio (Beekmantown 3) vs. Victoria O’Leary & Grace McGrew (Lake Placid 1)

Kristen Napper & Anna Dorrance (Saranac 1)- bye

Lydia Gricoski & Teresa Minardo (Beekmantown) vs. Emilie Kniefel & Kelly Cantwell (Plattsburgh 1)

Abbie Miller & Jenna LaValley (NCCS 2)-bye

Text Only | Photo Reprints
Local Sports