Press-Republican

Sports

February 26, 2013

Scholastic standings: February 26 2013

(Through Feb. 24)

Boys’ basketball

Champlain Valley

Athletic Conference

Division I

Overall Conf

Teams w l w l

Peru 13 6 12 4

Beekmantown 12 7 11 5

Saranac 12 7 11 6

Plattsburgh 10 9 10 7

Northeastern Clinton 11 7 9 7

Saranac Lake 4 12 4 12

Division II

Overall Conf

Teams w l w l

AuSable Valley 13 4 12 3

Ticonderoga 10 8 7 8

Moriah 8 11 6 8

Seton Catholic 5 13 2 13

Northern Adirondack 2 16 2 13

Boys’ basketball

Mountain & Valley

Athletic Conference

North Division

Overall Conf

Teams w l w l

Schroon Lake 19 0 17 0

Elizabethtown-Lewis 14 5 14 4

Chazy 12 8 12 6

Westport 11 8 10 8

Willsboro 8 11 7 10

Lake Placid 3 14 3 14

South Division

Overall Conf

Teams w l w l

Indian Lake/Long Lake 13 7 12 7

Crown Point 11 7 11 6

Wells 10 8 10 8

Minerva/Newcomb 4 12 4 12

Keene 2 16 2 15

Johnsburg 1 15 1 15

Section VII Boys’ basketball playoffs

Class B

Quarterfinals

Wednesday, February 20

Plattsburgh 48, Northeastern Clinton 40

Saranac 50, Saranac Lake 34

Semifinals

Saturday, February 23

Site to be determined

Beekmantown 48, Saranac 36

Peru 51, Plattsburgh 46

Finals

Saturday, March 2

At Plattsburgh State Field House

(2) Beekmantown vs. (1) Peru, 3:30 p.m.

Class C

Semifinals

Friday, February 22

At Plattsburgh High

Ticonderoga 54, Northern Adirondack 53

AuSable Valley 58, Seton Catholic 39

Finals

Saturday, March 2

At Plattsburgh State Field House

(2) Ticonderoga vs. (1) AuSable Valley, 1:45 p.m.

Class D

First round

Wednesday, February 20

Westport 43, Willsboro 36

Chazy 59, Keene 30

Wells 56, Minerva/Newcomb 29

Indian Lake/Long Lake 42, Lake Placid 22

Quarterfinals

Friday, February 22

Schroon Lake 50, Westport 41

Chazy 46, Crown Point 26

Moriah 60, Wells 41

Elizabethtown-Lewis 44, Indian Lake/Long Lake 41, OT

Semifinals

Wednesday, February 27

At AuSable Valley Central School

(3) Elizabethtown-Lewis vs. (2) Moriah, 6 p.m.

(5) Chazy vs. (1) Schroon Lake, 7:30 p.m.

Finals

Saturday, March 2

At Plattsburgh State Field House

Semifinal winners, noon

Girls’ basketball

Champlain Valley

Athletic Conference

Division I

Overall Conf

Teams w l w l

Plattsburgh 16 3 14 2

Beekmantown 16 3 14 2

Saranac 13 6 11 5

Peru 12 8 9 7

Northeastern Clinton 7 12 6 10

Saranac Lake 5 13 4 11

Division II

Overall Conf

Teams w l w l

AuSable Valley 17 2 15 1

Moriah 10 9 7 9

Northern Adirondack 7 10 6 10

Seton Catholic 8 11 5 11

Ticonderoga 6 14 4 12

Lake Placid 0 18 0 15

Girls’ basketball

Mountain & Valley

Athletic Conference

North Division

Overall Conf

Teams w l w l

Elizabethtown-Lewis 17 1 15 0

Willsboro 8 9 7 7 `

Westport 8 11 6 8

Schroon Lake 5 13 5 9

Chazy 4 14 3 11

South Division

Overall Conf

Teams w l w l

Indian Lake/Long Lake 17 1 14 1

Text Only | Photo Reprints
Local Sports