Press-Republican

August 23, 2010

Swanton triathlete wins in Lake Placid


Press-Republican

LAKE PLACID — Matt Boobar of Swanton, Vt., rolled to an impressive 7½-minute victory Sunday in the Second-Annual XTERRA Lake Placid Triathlon.

He completed the 1,500-meter swim, 19.72-mile bicylce ride and 6.6-mile run over a rolling course with varying short hills and dirty terrain inside a pine forest in 3 hours, 24:59 minutes.

The total ascent of the run was 920 feet and included a short trot into a swamp.

The prize purse for the 2010 triathlon event was $3,000 to be split among the top 5 finishers in both the men's and the women's divisions.

New this year was a short course option. Participants choosing this route completed one loop for each of the three legs of the race.

Felix Hudson of Ste. Anne, Que. had the fastest time in the short event — one hour, 59:30 minutes.

The long-course event attracted 147 entries with 103 completing the test while 72 of 80 finished the short event.

There are approximately 50 to 60 XTERRA races around the country each year, and 10 to 15 XTERRA international competitions.

Lake Placid XTERRA Triathlon — Long Event

Pl     Bib     Name     Representing     Club     Total time

1     1     Matt Boobar     Stratton, Vt.     FC-Overall Male     3:24:59.900     

2     199     Team Placid Planet     Lake Placid     FC-Relay     3:29:38.683     

3     127     Mike Wynn     Queensbury     FC-Overall Male     3:32:19.870     

4     10     Kevin Bouchard-Hall     Jay     FC-Overall Male     3:34:29.537     

5     61     Dave Burger     Penneville     FC-Overall Male     3:38:01.943     

6     53     John Timan     Hackettstown, NJ     FC-Overall Male     3:40:48.286     

7     7     Henry Puretz     Poughkeepsie     FC-M25-29     3:45:39.957     

8     19     David Booth     Norwalk, Conn.     FC-M30-34     3:46:04.138     

9     43     Jason Clark     Southbury Conn.     FC-M35-39     3:53:23.124     

10 24     Brian Peck     Campton NH     FC-M30-34     3:55:43.175     

11     156     Colin Delaney     Lake Placid      FC-M19&Under     3:56:23.649

13     197     Team Blu      Vermontville     FC-Relay     3:57:38.968     

16     20     Jeff Erenstone     Lake Placid     FC-M30-34     4:00:54.477

21 81 Douglas Hazelden     Bloomingdale     FC-M50-54     4:10:22.889     

22     80     Jim Allott     Potsdam     FC-M50-54     4:10:24.970     

30     56     Eddie Gibbs     Ray Brook      FC-M40-44     4:22:46.122     

32 57      Randy Kelley     Plattsburgh     FC-M40-44     4:23:32.191     

33     89     Bob Maswick     Lake Placid     FC-M55-59     4:28:21.341     

47 196     Girls Gettin Radical      Lake Placid     FC-Relay     4:44:08.473     

66 195     JJS      Lake Placid     FC-Relay     5:16:28.786     

80     16     Joseph Shoemaker     Saranac Lake     FC-M30-34     5:39:31.569     

81     107 Debbie Erenstone     Lake Placid      FC-F30-34     5:41:21.219     

88     76     David Harris     Morrisonville     FC-M45-49     5:52:41.403     

Lake Placid XTERRA Triathlon — Short Event

Pl     Bib     Name     Representing     Club     Total time

1     259     Felix Hudon     Ste Anne, Que.     SC-Overall Male     1:59:30.932     

2     273     Edward Sparkowski     Jimsbury, Conn.     SC-Overall Male     2:01:15.899     

3     234     Mark Ferrara     Manlius     SC-Overall Male     2:13:53.366     

4     253     Matthew Puza     Henniker, NH     SC-M25-29     2:19:59.870     

5     261     Mike Mason     Northfield, Vt.     SC-M60-64     2:20:15.536     

6     244     Christiane Bouchard     Montreal     SC-Overall Female     2:27:01.696     

7     270     Tay Louis     Ottawa     SC-M40-44     2:29:11.935     

8     243      Dougie Gerhardt     Rainbow Lake     SC-M40-44     2:33:13.872     

9     272      Russell Tim     Bennington , Vt.     SC-M20-24     2:34:40.051     

10     208     Jacqueline Duckering     Ottawa     SC-Overall Female     2:35:52.130     

11     263     Thomas Masob     Lake Placid     SC-M50-54     2:35:55.021     

16     252     Heidi Holderied     Saranac Lake     SC-F45-49     2:42:41.296     

21     246     Jennifer Okunuk     Ray Brook     SC-F35-39     2:49:34.374     

35     211     George Barnett     Plattsburgh     SC-M40-44     3:12:45.054     

36     257     Mike Zerrahn     Peru     SC-M45-49     3:15:36.730     

59     212     Karl Zaunbrecher     Saranac Lake     SC-M55-59     3:42:08.120