Press-Republican

November 5, 2012

Local candidates seek election Tuesday

--
Press-Republican

---- — PLATTSBURGH — Tuesday is decision day, with local people heading to the polls to make their choices for president, Congress, Assembly and a smattering of town and villages races.

In the Village of Malone, residents will vote on whether they want to dissolve the village government.

Here’s the list of candidates for town and village races around the North Country:

CLINTON COUNTY

CHAMPLAIN

Town Council (one seat, one-year unexpired term): Dennis Roberts. 

He was appointed to the post following the death earlier this year of John Paul Tetreault.

ELLENBURG 

Town Council (one seat, one-year unexpired term): Deryl L. Gregory (D), Robert J. Poitras (R).

Town justice (one seat): Edward M. Landry (D), Kenneth N. LaFave (R).

DANNEMORA

Highway superintendent (one seat, one-year unexpired term): Mark A. Siskavich (D), Lloyd J. Clukey (R).

Town clerk/tax collector (one seat, one-year unexpired term): Deborah L. Coryer (D, R). Coryer was appointed to the post after Sherry Katz resigned earlier this year.

CHAZY

Town justice (two seats): Christopher W. Latremore (D, C, W, I); Carolyn M. Meseck-Pratt (D, C, W, I); Robert G. Dunlop (R).

BEEKMANTOWN

Town justice (one seat): D. Russell Lawliss (R).

SCHUYLER FALLS

Town justice (one seat): Randall J. Cumm Sr. (R), David J. Jock (D). 

ESSEX COUNTY

CHESTERFIELD

Town justice (one seat): David A. Bashaw (R).

ELIZABETHTOWN

Town Council (one one-year unexpired seat): Evelyn A. Hatch (D-E’town Citizens Party), and Michael J. McGinn (R-Taxpayers Party).

JAY

Tax collector (one one-year unexpired seat): Jessie McDonald (R), Mark E. Deyoe (Independence), Char Newman (Green Party-Peace Party) and Tina L. Fenton (Taxpayers Party). The winner will fill the vacancy created when June Taylor died in a traffic accident earlier this year.

MORIAH

Town justice (one seat): Richard J. Carpenter Sr. (R-People’s Party), Larry V. Wintle Jr. (Justice Party), and Brandy M. Patnode-Michener (Honesty Party).

NORTH HUDSON

Town Council (one one-year unexpired seat): Marshall G. Gero (R-Peace Party) and Hugh T. Myrtle (People First Party).

FRANKLIN COUNTY

BANGOR

Town supervisor: (one one-year unexpired seat): Gary P. Monica (D).

BELLMONT

Town Council: (one one-year unexpired seat): Gregory Langdon (R).

BRIGHTON

Town Council: (one-year unexpired seat): Amber A. McKernan (D).

BURKE

Town Council: (two one-year unexpired seats): Tim Crippen (R); Jim Otis (R).

DUANE

Town clerk: (one-year unexpired seat): Sue Nitto (D, R).

FORT COVINGTON

Town justice: (one seat): Cheryl Wilbanks (D).

HARRIETSTOWN

Town supervisor: (one one-year unexpired seat): Thomas Catillaz (D); Robert Bevilacqua (R).

VILLAGE OF MALONE

Trustee: (one two-year unexpired seat): Brian Langdon (D); Tom Grady (R).

Malone residents are also voting on whether to dissolve the village government.

VILLAGE OF TUPPER LAKE

Trustee: (two seats): Ronald Lascala (D); Thomas Snyder (R); David Maroun (R).