Press-Republican

Local News

September 11, 2013

Primary Day ends with a few surprises

(Continued)

Common Council Ward 3: Kathryn I. McCleery (D), with 23 votes, lost to Justin R. Meyer (D), 59. Three write-in votes were cast.

Common Council Ward 6: James R. A. Wemette (I), 4 votes; 2 write-ins yet to tally.

BEEKMANTOWN

Town Council: Sherman P. Dubrey got 11 Independence Party votes and 11 write-ins not opened yet and 2 votes on the Conservative line, with 9 write-ins yet to tally.  

Town clerk/tax collector: Kelly M. LaFountain (I), 19 votes. 

DANNEMORA

Highway superintendent: Lloyd J. Clukey (I), 1 vote; 1 write-in.

MOOERS

Highway superintendent: No listed candidate; no voters turned out. (C).

PERU 

Town supervisor: Peter G. Glushko (C), 7 votes; 0 write-ins.

Town Council (two seats): Donald F. McBrayer, 6 Conservative Party votes; 18 Independence, with 1 untallied write-in.

Town clerk/tax collector: Kathleen K. Flynn: 7 votes on the Conservative Party line with 1 write-in yet to be opened; 25 on the Independence Party line with 10 write-in votes.

SARANAC

Town Council (one seat): No listed candidate; 5 Conservative write-ins.

Highway superintendent: No listed candidate; 4 Conservative write-ins, 1 Independence write-in.

KEENE

Highway superintendent: Ryan Hall (R), 18; was beaten by Gary Manley (R), 121.

LEWIS

Tax collector: Kathleen Robertson (R), 51; beat Brenda Sullivan, 38.

MINERVA

Supervisor: Sue Montgomery Corey (D), incumbent, 56; won over Stephen McNally (D), 35.

MORIAH

Town council (two seats): Corey Steigleman (R), 28; lost to Timothy Garrison (R), incumbent, 77; and Lucille Carpenter (R), 74.

NEWCOMB

Highway superintendent: Mark Yandon (D), incumbent, 34; lost to John Helms (D), 55.

SCHROON

Town justice: William Tribou III (R), 148; won over Tracey Hanchett (R), 20; Cheryl Indelicato (R), 65; and Paul Mieras (R), 57.

TICONDEROGA

Town supervisor: Debra Malaney (R), incumbent, 83; lost to Richard William Grinnell (R), 153.

WESTPORT

Town council (two seats): Gerald Goulet (D), 18; lost to Russell Paquette (D), 24, incumbent; and Steven Viens (D), 27.

WILLSBORO

Town justice (two seats): Clarence Russell Jr. (R), 71; lost to Gregg Dickerson (R), 198; and Reginald Bedell (D), 27; beat Paula Lincoln (D), 10.

Town council (two seats): Lorilee Sheehan (R), 164; and Charles Lustig Jr. (R), incumbent, 152; bested Lane Sayward (R), 129; and Nancy Huestis (R), incumbent, 77.

Town clerk: Bridget Brown (R), 227; defeated Richard Sayward (R), 54.

WILMINGTON

Town clerk: Gerald Bruce (R), incumbent, 26; defeated Linda Lawrence (R), 13.

FRANKLIN COUNTY

County Legislature District 4: Paul Hogan (D), 17; Carl Sherwin (D), 63.

Text Only | Photo Reprints
Breaking News
New Today
Local News

North Country Scenes


Click on photo to view gallery with latest photos

FYI...